Bar Occo

perły o nieregularnych kształtach

Wpisy

 • niedziela, 08 października 2017
  • Pirackie radia

   "The Boat That Rocked" (pol. "Radio na fali") to film nawiązujący do historii pirackich stacji radiowych z lat 60', których studia umiejscowione były na morzu. Przyjemny i łatwy w odbiorze, ujął mnie przede wszystkim obrazem zgranego, szalonego zespołu. Co prawda piraccy DJe nierzadko są dla siebie wredni (zwłaszcza jeśli w polu zainteresowania pojawia się kobieta), to jednak dla każdego z nich łódź jest bezpiecznym miejscem, gdzie czują się akceptowani ze swoją twórczością. Dodatkowo siłą jednoczącą zespół jest walka z wrogiem w postaci sztywnych polityków, którzy chcą w bezduszny sposób zdławić ducha pirackiej wolności. Bardzo przyjemna w filmie jest też muzyka.

    

   Obraz budowania przyjaźni w tworzeniu sztuki radiowej, przypomniał mi wystawę sztuki współczesnej Documenta w Kassel i radiostację, którą odwiedziliśmy tam we wrześniu z grupą młodzieży, Narrowcast. Dzięki współczesnym technologiom, większość mediów ma bardzo szeroki zasięg, co można oczywiście różnie oceniać (dostęp do informacji vs masowość itd.). Narrowcast to radio, które usłyszymy jedynie w promieniu kilometra od miejsca nadawania. Studio to niewielka sala z okrągłym stołem, krzesłami i przesuszonymi kwiatami na parapecie, w którym spotykają się ludzie mieszkający obok siebie.

    

   W przejściu od "broad" do "narrow" podoba mi się przede wszystkim pomysł promowania ducha sąsiedztwa i odpowiedzialności za nasze otoczenie. Trudna prawda jest taka, że większość z nas nie zmieni Waszyngtonu, tymczasem na ulicę, na której mieszkamy, mamy jakiś wpływ.

    

   W radiu na fali też pojawiały się podobne wątki moralizatorskie, na przykład w kontekście przeklinania: "Jeśli strzelamy, ktoś umiera, jeśli zdradzamy, umiera miłość, jeśli mówimy słowo na "K" w zasadzie nic się nie dzieje".

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   ena90
   Czas publikacji:
   niedziela, 08 października 2017 11:58
 • czwartek, 05 października 2017